فاضلاب

اولین هدف از اجرای صحیح لوله کشی فاضلاب شهری و خانگی خارج کردن پساب آلوده از مناطق مسکونی و انتقال آن به تسویه خانه است. اگر نصب لوله فاضلاب برپایه اصول خود صورت نگیرد باعث فرسودگیی و کم شدن طول عمر مفید سیستم انتقال فاضلاب ساختمان می‌شود؛ به همین دلیل از جمله برجسته‌ترین مراحل ساخت و حتی بازسازی ساختمان می‌باشد.

لوله کشی فاضلاب تهران

در زمان ساخت بنا شاید کمتر به لوله کشی فاضلاب دقت کرده باشید، ولی این بخش می‌تواند کیفیت زندگی را تحت شعاع خود قرار دهد. بهتر است این موضوع را در اولویت خود قرار دهید، چون به طور مستقیم با سلامت شما و عزیزانتان ارتباط دارد و اشتباه یا سهل‌انگاری در اجرای آن، انتشار آلودگی، بوی بد محیط و افزایش هزینه‌ها در بلند مدت را موجب می‌شود. تمام آیین‌نامه‌ها موجود برای لوله کشی، مخصوصا لوله کشی فاضلاب برای حفظ ایمنی و بهداشت عموم مردم وضع شده‌اند و تمام آنها لازم‌الاجرا هستند.

برخلاف سیستم لوله کشی آب که در آن جریان آب تحت فشار است، سیستم فاضلاب ساختمان فشاری بر آن نیست و جریان فاضلاب به واسطه جاذبه زمین و شیب لوله کشی صورت می‌گیرد. البته در مسیر جریان فاضلاب از نصب سیفون و لوله تهویه استفاده می‌شود تا از بازگشت فاضلاب، خروج گاز سمی و موجوداتی موزی که در آن زندگی می‌کنند جلوگیری کند.

برای اطلاع از قیمت لوله کشی فاضلاب با ما تماس بگیرید

مزایای اجرای صحیح لوله کشی فاضلاب

۱- برآورد دقیق مقدار مواد و مصالح مورد نیاز اجرای پروژه لوله کشی فاضلاب ساختمان، که از خرید بیش از اندازه لوله، اتصالات و دیگر موارد پیشگیری به عمل می‌آید، که دورریز را کاهش و هزینه اجرا را به حداقل می‌رساند.

۲- از اشتباه کاری و دوباره کاری ناشی از عدم تخصص عامل اجرای سیستم فاضلاب جلوگیری می‌شود.

۳- یکی از پارامترهای مهم در این زمینه استاندارد بودن و درجه یک بودن لوازم تاسیسات بهداشتی است که افزایش طول عمر سیستم فاضلاب را در پی خواهد داشت.

لیست قیمت لوله کشی فاضلاب با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت به صورت ۲۴ ساعته توسط متخصصین بانژ آب

اصول و نکات مهم لوله کشی فاضلاب ساختمان

۱- لوله‌هایی که به صورت افقی نصب شده‌اند باید شیب مناسبی داشته باشند تا مواد و آب موجود در لوله به طور کامل خارج شود. کم یا زیاد بودن شیب لوله‌های افقی، سیستم فاضلاب ساختمان را مختل می‌کند؛ بطوری که اگر شیب آن زیاد باشد آب موجود در لوله سریعتر از مواد خارج می‌شود در نتیجه باعث گرفتگی لوله می‌شود. و همینطور اگر شیب کم باشد، با کم شدن میزان جریان فاضلاب، خیلی سریع لوله دچار گرفتگی می‌شود.

برای جلوگیری از تخلیه سیفون و از بین رفتن سد آبی، باید فشار در سیستم فاضلاب متعادل شود. طبق مبحث ۱۶مقررات ملی ساختمان، تغییرات فشار ناشی از فشار معکوس، مکش سیفونی یا عوامل دیگر در شبکه لوله‌کشی فاضلاب ساختمان نباید بیش از  ۳۸± میلیمتر آب باشد و عمق آب هوابند سیفون که بر اثر این تغییرات فشار یا تبخیر، کاهش می‌یابد در هیچ حالتی نباید از  ۲۵ میلیمتر کمتر شود. جهت نگه داشتن فشار در محدوده مورد‌نظر و حفظ سد آبی سیفون می‌توان از لوله‌کشی ونت استفاده نمود. لوله ونت هوا را از بام به پشت سیفون می‌رساند و فشار منفی ایجاد شده را متعادل می‌کند با برابر شدن فشار در دو سمت سیفون، سد آبی حفظ خواهد شد.

نکته: بهترین میزان شیب لوله‌های افقی «۲ درجه» است.

۲- اتصالاتی که در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد «۴۵ درجه» است.

۳- برای نگه داشتن و جلوگیری از رها شدن لوله‌ها، از بست‌های مخصوص استفاده می‌شود.

۴- نصب دریچه بازدید قبل از اتصال لوله قائم به افقی و در انتهای لوله‌های افقی ضروری است و باید در دسترس باشد تا در صورت لزوم از آن استفاده شود.

۵- بعد از اتمام لوله کشی ساختمان، باید آن را تست کنید و هرگونه مشکل نشتی را پیدا و رفع کنید. به دلیل اهمیت این مرحله که موجب جلوگیری از انتشار بو و آلودگی می‌شود، حتما در چند نوبت و به مدت تقریبی ۵ ساعت این آزمایش را با آب انجام داده تا کاملا از آب بندی شدن سیستم فاضلاب اطمینان حاصل شود.

۶- سرعت تخلیه فاضلاب در عملکرد صحیح و عمر مفید آن موثر است و همچنین بهتر است از مخزن رسوب‌گیر با کیفیت استفاده شود تا گرفتگی لوله به کمترین میزان خود برسد.

۷- تراس یا بالکن باید دارای کفشو باشد و البته کفشوها نباید به صورت مستقیم به فاضلاب شهری متصل باشند.

۸- سیستم فاضلاب سرویس بهداشتی باید از فاضلاب آشپزخانه مجزا باشد و حداقل هر ۱۰ طبقه دارای یک هواکش کمکی باشد.

۹- با قرار دادن مقوا تاخورده در زیر لوله می‌توان فشار نقطه‌ای را کنترول و احتمال آسیب دیدن آن را کاهش داد.

۱۰- لوله‌های پلیمری در مقابل اشعه ماورای بنفش تا حدی آسیب پذیر هستند پس بهتر است در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشند.

۱۱- در صورتی که در زمستان کار اجرای لوله کشی انجام می‌شود، بهتر است برای تست از آب نمک استفاده کنید، یا در صورت استفاده از آب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله‌ها بعد از تست، آب درو سیستم را تخلیه کنید.

۱۲- سیستم فاضلاب ساختمان پس از اجرا تا چندین سال نباید دچار گرفتگی شد، چون می‌تواند هزینه زیادی برای بازکردن و تعمیر آن لازم باشد؛ و هزینه لوله‌بازکنی فقط ممکن است بخشی از آن باشد.

۱۳- در ساختمان‌هایی که بوی فاضلاب وارد فضای داخلی می‌شود، لوله کشی فاضلاب ساختمان  به درستی اجرا نشده است؛ و این می‌تواند به دلیل عملکرد نادرست هواکشی لوله‌های ونت باشد که بوی فاضلاب در آب حل و دفع نشده است.

۱۴- در انتخاب لوله همیشه کیفیت مهمتر از قیمت است و لوله باید تحمل فشار حداقل ۶ اتمسفر را داشته باشد تا در مقابل فشارهای داخلی و خارجی، دیواره لوله ترک نخورد.

۱۵- تماموسایل بهداشتی باید دارای سیفون باشند و هر سیفون باید هواکش داشته باشد.

۱۶- انتهای لوله هواکش باید تا بالاترین نقطه ساختمان ادامه پیدا کند و همچنین آب باران و فاضلاب نباید در یک چاه تخلیه شوند

انواع لوله‌های فاضلابی

در گذر زمان برای اجرای لوله کشی فاضلاب از لوله‌هایی با جنس و کیفیت مختلفی استفاده شده است. که در این بخش به توضیح مهم‌ترین انواع آن می‌پردازیم.

لوله چدنی : از قدیمی‌ترین روش های لوله کشی ساختمان است که به دلیل وزن زیاد، هزینه بالا، اجرای سخت و زمانبر بودن منسوخ شده است.

لوله چدنی

لوله پلیکااین لوله تقریبا ارزان‌ترین نوع لوله برای فاضلاب می‌باشد که منعی برای اجرای آن وجود ندارد ولی به دلیل استفاده برخی افرد از لوله پلیکا گرانول که نوعی لوله بازیافتی و کم کیفیت است توصیه نمی‌شود.

لوله گالوانیزه : برای فاضلاب لوازم بهداشتی از این لوله استفاده می‌شود و در مقابل خوردگی و زنگ زدگی به دلیل دارا بودن یک لایه عایق، مقاوم است.

لوله پلی اتیلن : این نوع از لوله با سه نوع مواد PE63, PE80 و PE100 تولید می‌شود. که PE63 تقریبا منسوخ شده و از لوله‌های پلی اتیلن استاندارد ۴ بار و ۶ بار برای لوله کشی فاضلاب استفاده می‌شود.

لوله پوش فیت : بهترین لوله جهت لوله کشی فاضلاب ساختمان ، پوش فیت است که در دو مدل معمولی و سایلنت (بی‌صدا) تولید می‌شود. در مدل سایلنت که قیمت بالاتری دارد هنگام عبور فاضلاب صدای آن در فضای داخلی ساختمان شنیده نمی‌شود. اتصال لوله‌های پوش فیت به صورت نر و ماده است و به وسیله واشر لاستیکی درون آن آب بندی می‌شود.

انواع روش‌های لوله کشی فاضلاب

روش اجرای لوله کشی به نحوه انجام آن ارتباط دارد و جنس و نوع لوله می‌تواند پلیکا، پلی اتیلن یا پوش فیت باشد.

لوله کشی فاضلاب ساختمان به روش روباز: در این روش که درگذشته هم انجام می‌شده است لوله‌ها در کف ساختمان قرار می‌گیرند و با مصالح پوشیده می‌شوند، از این رو به آن روش سنتی  یا کف خواب می‌گویند.

لوله کشی فاضلاب ساختمان به روش زیر سقفی: در لوله کشی زیر سقفی به جای قرار دادن لوله‌های فاضلاب در  کف ساختمان آنها را در زیر سقف قرار می‌دهند.

شرکت بانژ آب یکی از معتبرترین شرکت‌های خدمات ساختمانی در استان تهران بوده که با تیمی کارآزموده و جوان، به مشتریان خود قبل از انجام کار مشاوره رایگان می‌دهد تا با برنامه ریزی، انجام پروژه لوله کشی فاضلاب ساختمان خود را شروع کنند.


بایگانی‌ها