لوله های پلی اتیلن

در ادامه مقاله لوله کشی فاضلاب برای مقایسه لوله کشی فاضلاب پلیکا و لوله کشی پلی اتیلن و بررسی دقیق تر، ابتدا معرفی کوتاهی از دو لوله پلیکا و پلی اتیلن رائه می دهیم.

لوله پلیکا چیست ؟

لوله کشی فاضلاب پلیکا بهتر است یا پلی اتیلن 1

لوله پلیکا از جنس پلیمر بوده که می توان در صنعت لوله کشی آب و فاضلاب، کشاورزی، انتقال گاز و برق از آن استفاده کرد. این لوله در گونه های معمولی، نیمه قوی و قوی تهیه و تولید می شود.

لوله پلی اتیلن چیست ؟

لوله کشی فاضلاب پلیکا بهتر است یا پلی اتیلن 2

همانطور که اسم این لوله پیداست از جنس پلی اتیلن بوده و می توان از آن در زمینه های مختلف از جمله آب و فاضلاب ، کشاورزی، گاز رسانی و برق استفاده نمود.

این لوله در انواع گریدهای گوناگون تک جداره، دو جداره کاروگیت و اسپیرال ساخته می شوند که هر کدام چگالی متفاوتی دارند.

حال این دو لوله را به این صورت با هم مقایسه می کنیم.

وزن لوله ها

لوله های پلیکا به دلیل داشتن ساختار پلیمری بسیار سبک وزن هستند که این ویژگی سبب شده تا در زمینه حمل بسیار راحت باشند.

لوله های پلی اتیلنی نیز به دلیل جنس پلاستیکی که دارند سبک هستند، اما میزان وزن لوله های پلیکا در مقایسه با لوله های پلی اتیلن بسیار کمتر است.

واکنش لوله ها در برابر آتش

لوله های پلیکا اگر در معرض آتش قرار بگیرند، می سوزند. ولی به محض اینکه شعله یا آتش از روی این لوله برداشته شود، خود به خود خاموش می شود و در طی سوختن گاز سمی حاوی کلر از خود متساعد می کنند.

این نقص باعث شده تا لوله پلیکا را بتوان فقط با استفاده از جوش سرد اتصال داد، ولی در مقابل لوله های پلی اتیلن با شعله آتش واکنش ایجاد می کنند و می توان این لوله ها را به راحتی با کمک شعله آتش به یکدیگر اتصال داد.

مقاومت در برابر ضربه و فشار

میزان مقاومت لوله پلی اتیلن در برابر ضربه بیشتر است، زیرا بافت نرم تری دارد و در مقابل به دلیل همین بافت نرم میزان تغییرات لوله پلی اتیلن در برابر فشار و تغییرات دمایی بیشتر است.

اما لوله پلیکا با اینکه به دلیل سختی در برابر ضربه آسیب پذیری بیشتری دارد، ولی همین سختی سبب شده تا میزان تغییرات لوله پلیکا در برابر فشار و دما کتر باشد.

نحوه نصب هر دو لوله

لوله های پلیکا و پلی اتیلن این توانایی را دارند تا به یکدیگر و همچنین به دیگر لوله ها متصل شوند. این ویژگی باعث می شود تا بتوان به شکل ترکیبی از این دو لوله و لوله های دیگر در سیستم فاضلابی استفاده کرد.

برای مطالعه بیشتر مطلب نحوه اتصال لوله چدنی به پلیکا را مطالعه کنید. تنوع نوع نصب یا اتصال لوله های پلی اتیلنی بسیار زیاد است.

شما می توانید این لوله ها را بااستفاده از روش هایی همچون جوش حرارتی که به صورت های جوش سر به سر، زینی، سوکتی و جوش الکتروفیوژنی انجام دهید، که جوش الکتروفیوژنی از همه انواع اتصالات مطمئن تر و مقاوم تر است.

به منظور مشاهده انواع دستگاه جوش و تهیه آن لینک خرید دستگاه جوش از دیجی کالا را لمس کنید.

همچنین لوله پلیکا را می توان با فیتینگ های پیچی به یکدیگر متصل نمود و یا آن را می توان با چسب چسباند و از جوش سرد استفاده نمود. برای آشنایی با رفع نشتی لوله پلیکا اینجا کلیک کنید.

این نوع شیوه اتصال در لوله های پلی اتیلنی سبب شده تا در برابر فشارها و تکان هایی همچون زمین لزره بسیار مقاوم باشند.

در حال که میزان مقاومت لوله های پلیکا به دلیل استفاده از جوس سرد در حالت های پر تکان و فشاری مانند زمین لرزه کمتر از لوله های پلی اتیلنی است.

میزان مقاومت لوله ها به مواد شیمیایی و اسیدی موجود در فاضلاب

خورندگی در برابر مواد اسیدی و شیمیایی در لوله های فلزی به عنوان یک معضل اساسی شناخته می شود.

در حالی که لوله های پلی اتیلن و پلیکا به علت اینکه هر دو در رده لوله های پلاستیکی هستند، میزان مقاومت آن ها در برابر خوردگی در مواجه با مواد اسیدی و شیمیایی بسیار بالا است.

همین میزان مقاومت در برابر خوردگی، طول عمر لوله های پلیکا و پلی اتیلنی را در مقایسه به انواع لوله های فلزی چند برابر کرده است.

قیمت خرید لوله ها

هر چند که این روزها نمی توان به شکل مطمئن در مورد قیمت لوله ها اظهار نظر کرد.

ولی در مورد لوله های پلی اتیلن می توان گفت که لوله پلی اتیلن اسپیرال برای لوله کشی فاضلاب هم مناسب تر است و هم به دلیل وزن کمتر از سایر محصولات پلی اتیلنی قیمت کمتری دارد.

لوله های پلیکا هم دارای وزن بسیار پایینی هستند، از این رو از لحاظ قیمت تمام شده، هر دو لوله دارای قیمت خرید مشابه هستند.

ولی صرف نظر از قیمت خرید مناسب در لوله های پلی اتیلنی، این لوله ها به دلیل شکل اتصال خاص خود که ذکر شد، هزینه نصب بالاتری در مقایسه با لوله های پلیکا دارند.

اصطکاک داخلی لوله ها

یکی از مهمترین پارامترهای انتخاب لوله مناسب در امر لوله کشی فاضلاب ساختمان، دارا بودن خاصیت اصطکاکی در سطح لوله است.

 این خاصیت کمک می کند تا سیالات به راحتی در لوله حرکت کرده و سبب رسوب مواد زائد و در نتیجه ایجاد گرفتگی و بوی بد در لوله نکند.

لوله های پلی اتیلن و پلیکا از این جهت شبیه یک دیگر بوده و هر دو به دلیل داشتن سطح صاف و صیقلی در داخل و خارج لوله این امکان را را برای عبور سریع جریانات فاضلابی ایجاد می کنند.

اما از طرفی نمی توان از این موضوع چشم پوشی کرد، که اگر لوله های پلی اتیلن به شکل درست اتصال پیدا نکنند، مکان های جوش در لوله سبب ایجاد مانع برای حرکت سیالات شده و در نتیجه می تواند باعث تجمع و رسوب مواد زائد در لوله می شود.

اگر می خواهید از شر مواد فاضلابی داخل لوله های فاضلاب خود خلاص شوید، راهنمای خرید بهترین لوله باز کن فاضلاب برای این منظور آماده شده است.

مقاومت لوله ها در برابر اشعه ماورای خورشید

لوله های پلیکا تاب مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید را ندارند و در طی زمان واکنش نشان داده و ترد و شکننده می شوند ولی لوله های پلی اتیلنی در این زمینه بسیار مقاوم هستند.

مقاومت لوله در برابر تغییرات دمایی

لوله های پلی اتیلن در مواجه با دمای بالا و پایین حالت خود را حفظ کرده و اگر در منطق بسیار سرد در زیر زمین مدفون شوند باز هم تغییر شکل نمی دهند.

این در حالی است که لوله های پلیکا در مواجه با تغییرات دمایی حساس هستند و یکی از نواقص این لوله ها همانگونه که ذکر شد عدم سازگاری آن ها با اشعه خورشید است.

سازگاری لوله با محیط زیست

در این زمانه که بیشتر افراد دغدغه حفاظت از محیط زیست را دارند، استفاده از لوله ای که قابلیت همزیستی مسالمت آمیز با محیط را داشته باشد، بسیار مهم است.

به همین علت لازم به ذکر است که لوله های پلی اتیلن بسیار با محیط زیست سازگار بوده و قابلیت بازیافت را دارند و این موضوعی است در مورد لوله های پلیکا صدق نمی کند.

جمع بندی

برای جمع بندی در مورد استفاده از لوله های پلی اتیلنی و لوله های پلیکا در لوله کشی فاضلاب می توان گفت، هر دوی این لوله ها دارای معایب و مزایای بیشماری هستند.

ولی برخی از این نقایص می توانند در سیستم لوله کشی فاضلاب در ساختمان ایجاد مشکل نمایند. از جمله آنها می توان به رسوب کردن مواد در لوله اشاره نمود که این قضیه در مورد لوله های پلیکا صدق نمی کند.

از طرفی نحوه نصب لوله های پلی اتیلنی به شکلی است که تا مدتهای طولانی می توان حتی در مواقع پر خطری همچون زمین لرزه به این لوله ها بیشتر از لوله های پلیکا اعتماد کرد.

از لحاظ سایر مشخصات دیگر از جمله قیمت و سبکی و حمل و نقل هم، لوله های پلیکا و لوله های پلی اتیلنی تقریباً شبیه هم هستند.

اما نمی توان به راحتی از عدم مقاومت لوله های پلیکا در مقابل تابش آفتاب گذشت.

چرا که اگر از لوله های پلیکا برای لوله کشی هواکش در پشت بام استفاده شود، این قضیه می تواند به عنوان گزینه ای منفی برای لوله پلیکا به حساب بیاید.

از این رو می توان گفت که اگر در نصب لوله های پلی اتیلنی از نصاب حرفه ای این کار بهره برد، میزان اطمینان از این لوله ها در سیستم فاضلاب ساختمانی بسیار زیادتر از لوله های پلیکا می باشد.

در این مقاله سعی بر آن شد تا با بی طرفی کامل اقدام به مقایسه این دو لوله در لوله کشی فاضلاب با یکدیگر نماییم، ولی باز هم تصمیم گیرنده نهایی مصرف کننده محترم است.

همچنین به شما پیشنهاد میکنیم خواندن مطلب لوله کشی فاضلاب یا پوش فیت را هم از دست ندهید.

اگر شما هم قصد انجام لوله کشی فاضلاب را در هر نقطه از تهران دارید، می توانید از مجریان ما کمک بگیرید.

برای این منظور همین الان با شماره های ما در شرکت بانژ آب تماس بگیرید