ایر واشر

ایرواشر چیست؟

ایرواشر (Air washer) یکی از ساده ترین مکانیزم های خنک کاری در صنعت تهویه مطبوع می باشد. سیستمی مبتنی بر سرمایش تبخیری که می تواند جهت رطوبت زنی در دستگاه های هواساز یاهوارسان نیز به کار گرفته شود.

دستگاه ایر واشر

دستگاه ایر واشر

نحوه عملکرد ایرواشر

ایرواشر در اصطلاح علمی و تئوری، نوعی سیستم اشباع آدیاباتیک به حساب می آید. به معنای محفظه ای آدیاباتیک (بدون انتقال حرارت با محیط اطراف) که در آن دمای خشک جریان هوای ورودی (Tin) بواسطه تماس مستقیم هوا با جریان آب که منجر به انتقال گرمای نهان تبخیر و در نتیجه انتقال جرم بخار آب به هوا می گردد، تا دمای مرطوب (Tsat) کاهش یافته و به شرایط کاملاً اشباع (۱=RHout) می رسد. اما در واقعیت، هرگز هوای خروجی از ایرواشر کاملاً اشباع نخواهد شد

طرز کار سیستم ایر واشر

طرز کار سیستم ایر واشر

ایرواشر از چه اجزایی تشکیل شده است؟

 • فن دمنده
 • پمپ سیرکولاسیون
 • نازل های آب پاش

چنانکه هوای محیط، توسط فن دمنده در داخل محفظه ایرواشر جریان یافته و پمپ سیرکولاسیون تعبیه شده، آب موجود در تشتک ایرواشر را به سمت کلکتور نازل های پاشش آب، پمپ می کند. این گونه آب به صورت اتمیزه در مسیر جریان هوا پاشیده شده و بخشی از آن به علت جذب گرمای نهان تبخیر از هوای عبوری، بخار می شود. به این ترتیب هوا با دریافت رطوبت بخار حاصل از تبخیر آب، تا نزدیکی دمای مرطوب خنک می شود.

ایرواشر توانایی تأمین هوای گرم مورد نیاز در فصل سرما را نیز خواهد داشت. به نحوی که کافی است از یک کویل گرمایشی در مسیر جریان هوا استفاده کرد. این چنین به کمک جریان آب یا بخار آب گرم می توان به مانند فرآیند گرمایش در هواساز یا هوارسان ها، دمای جریان هوای عبوری راافزایش داد. ضمن آنکه معمولاً در ایرواشرها، یک لایه بستر فیلتر فلزی، به منظور فیلتراسیون جریان هوا تعبیه می گردد.

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، ایرواشر می تواند به عنوان یکی از سیستم های رطوبت زنی در دستگاه های هواساز یا هوارسان بکار گرفته شود. خصوصاً در هوای خشک محیط به هنگام فصل سرما، برای ایجاد هوایی مطبوع جهت تنفس و مناسب برای پوست بدن افراد، کنترل رطوبت توسط ایرواشر، یکی از ساده ترین روش های تعریف شده می باشد.

کلاس بندی ایرواشر

تنها معیار دسته بندی ایرواشرها، کلاس رطوبت زنی آن ها می باشد.

ایرواشرها را غالباً در سه کلاس ۴ ،۶ و ۸ تعریف می کنند.
به این معنا که در دستگاهی با کلاس ۸ میزان رطوبت زنی و متعاقباً کاهش دمای هوا در مقایسه با کلاس ۶ و به همین ترتیب، نسبت به کلاس ۴ بیشتر است. لذا با توجه به کاربری فضا، دمای هوای مورد نیاز و البته محدودیت های تأمین آب مصرفی، نوع کلاس دستگاه مد نظر برای پروژه لحاظ می گردد.

بنابراین، قاعدتاً بایستی پمپی بزرگتر و تعداد نازل های بیشتر برای دستگاهی با کلاس ۸ پیش بینی شود. به طور تقریبی می توان دبی پمپ سیرکولاسیون ایرواشرها را بر اساس کلاس دستگاه به این صورت برآورد نمود:

 • کلاس ۴: به ازای هر ۱۰۰۰cfm هوای عبوری ۱٫۵m3/h
 • کلاس ۶: به ازای هر ۱۰۰۰cfm هوای عبوری ۱٫۸m3/h
 • کلاس ۸: به ازای هر ۱۰۰۰cfm هوای عبوری ۲٫۳m3/h

ویژگی های ایرواشر (بررسی مزایا و معایب)

در بررسی ویژگی های ایرواشر، می توان مزایا، معایب و کاربرد آن را به این ترتیب بیان نمود:

مزایا:

 1. قیمت بسیار پایین تر در مقایسه با سیستم های مشابهی از جمله روفتاپ پکیج و یا ترکیب چیلر و هواساز
 2. وزن پایین و در نتیجه نیاز به زیرسازی سبک تر برای جایگذاری دستگاه
 3. تأمین هوای تازه و ایجاد فشار مثبت
 4. ساده ترین مکانیزم رطوبت زنی در دستگاه های هواساز یا هوارسان

معایب:

 1. کاهش کمتر دمای هوا در مقایسه با سیستم های مشابهی مثل روفتاپ پکیج و یا ترکیب چیلر و هواساز
 2. عدم امکان استفاده در شرایط اقلیمی مرطوب
 3. عدم امکان استفاده برای اماکنی مثل سالن های ورزشی که بواسطه فعالیت پر تحرک افراد حاضر در آن و آزاد شدن گرمای نهان بالا، هوای مرطوب خروجی از ایرواشر نمی تواند مناسب باشد و یا در اماکنی عمومی مثل تالارها که به علت وجود جمعیت زیاد نیز گرمای نهان بالایی دفع می شود.
 4. عدم امکان کنترل دمای هوای خروجی (در فصل گرما) بر خلاف دستگاه های هواساز یا هوارسان
 5. مصرف آب زیاد

کاربرد:

در سوله های صنعتی که رطوبت مزاحمتی برای فرآیند تولید ایجاد نخواهد کرد و منابع تأمین آب به قدر کافی وجود دارد، به شرط مرطوب نبودن اقلیم محل پروژه، ایرواشر به علت قیمت پایین، می تواند گزینه مناسبی برای نیاز تهویه مطبوع آن فضا باشد.

فروش انواع ایرواشر

شرکت بانژ آب، متخصص در طراحی و عرضه مناسب ترین سیستم های برودتی و تهویه مطبوع، مطابق با نیاز واقعی مشتری و امکانات مالی کارفرمایان محترم، آماده ارائه انواع ایرواشر (صنعتی و خانگی) در ظرفیت های مختلف می باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید